Nj. E. Mahmoud Heidariu, kojem ističe mandat ambasadora IR Iran u Bosni i Hercegovini, u četvrtak 6. augusta 2020. u salonu Instituta “Ibn Sina” upriličen je oproštajni ispraćaj.
G-din Zlatko Dizdarević, diplomata i istaknuti novinar i analitičar istakao je značajnu ulogu i poziciju Irana u globalnoj ravnoteži, te između ostalog, kazao: „Uloga iranskih ambasadora u periodu nezakonitih američkih sankcija je iznimno važna, ali i veoma osjetljiva.“
„NJ. E. Heidari je tokom svoga mandata u Bi H djelovao veoma konstruktivno i ostavio je velikog traga u relacijama dvije zemlje, ali i u održavanju kontakata sa intelektualcima. Nadam se da će političke, kulturne i ekonomske relacije dvije zemlje nastaviti da se intenzivnije razvijaju i u budućnosti“, istakao je Dizdarević.
Dr. Džemal Najetović, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku, zahvalio je na kontinuiranoj podršci ambasade IR Iran u Sarajevu od uspostave relacija dvije zemlje, te kazao: „Pomoć koju nam je IR Iran pružao tokom rata spriječila je da ne dođe do većeg genocida nad muslimanima. Smatram da Iran ima važnu i nezaobilaznu ulogu i u budućosti BiH.“
G-din Nermin Hodžić, direktor službe za opće poslove BZK Preporod, je podsjetio na znanstvenu i kulturnu podršku iranske ambasade u BiH i kazao: „Iranski ambasador s obzirom na dugotrajno prisustvo i istaknuto djelovanje u regionu Balkana i BiH, može se smatrati jednim od najistaknutijih poznavalaca regionalne problematike i nadam se da će i u budućnosti djelovati na dobrobit BiH.“
NJ. E. Mahmoud Heidari, ambasador IR Iran, iskazao je zahvalnost Naučnoistraživačkom institutu „Ibn Sina“ u razvijanju kulturno-znanstvenih relacija dvije zemlje, te kazao: „Djelovanje Instituta „Ibn Sina“ tokom protekle dvije decenije osiguralo je preduvjete za uspostavu znanstvenih i akademskih relacija.“
NJ. E. ambasador Heidari u nastavku je kazao: „Obilje povijesno-kulturnog zajedništva dva naroda, kao i uzajamno prijateljstvo među ljudima, uz obostranu političku volju za podizanje saradnje na veći nivo tokom posljednjih godina, stvorilo je prilike za proširenjem kapaciteta u različitim sferama djelovanja.“
NJ. E. Heidari je spomenuo velika klasična djela perzijskoga jezika koja su prevedena na bosanski jezik, kao Hafizov Divan, u prijevodu rahmetli prof. Bećira Džake, kao i Perzijsko-Bosanski rječnik, te je zamolio Institut „Ibn Sina“ da poduzme neophodne korake kako bi čim prije iz štampe izašao Bosansko-perzijski rječnik.
Dr. Zoghi Barani, direktor Instituta „Ibn Sina“ je izrazio zahvalnost ambasadi na koordinaciji između iranskih organizacija te poželio uspjeh iranskome ambasadoru na njegovoj narednoj dužnosti. „Naučnoistraživački institut „Ibn Sina“ je spreman da nastavi svoje znanstveno-akademsko djelovanje, kao što je to činio i u prošlosti“, istakao je dr. Barani.
Na završetku susreta NJ. E. ambasadoru Heidariju uručeni su prigodni pokloni u znak zahvalnosti.