Ibn Sina – Naučnoistraživački institut Sarajevo

Ibn-Sina-logo

Ibn Sina

Naučnoistraživački institut, Sarajevo

Ibn Sina
Naučnoistraživački institut, Sarajevo

Ibn Sina
Naučnoistraživački institut, Sarajevo

MONOGRAFIJA MLADI MUSLIMANI, I tom

Naslov: Monografija Mladi muslimani, I tom
Autor: Armin Džunuzović

ISBN: 9789926524029 i 9789958071089
Izdavač: Naučnoistraživački Institut “Ibn Sina”, Sarajevo i Udruženje “Mladi muslimani” Sarajevo
Godina izdanja: 2024.

Opis:

RIJEČ IZDAVAČA

Poštovani čitaoci, imamo čast i zadovoljstvo da Vam predstavimo I tom Monografije „MLADI MUSLIMANI“ koji sadrži biografije 100 istaknutih pripadnika organizacije „Mladi muslimani“ osnovane 1939. godine.
Svaka monografija ima za cilj da sačuva sjećanje na određene događaje i njene aktere. Ova monografija također ima za cilj i da bude svjedočanstvo o velikim pojedincima jednog malog, ali hrabrog naroda, pojedincima o kojima se vrlo malo zna, a neizmjerno su značajni za historiju zemlje iz koje potječu.
Čitajući njihove biografije spoznajemo i podsjećamo se da su „Mladi muslimani“ bili autentična bošnjačka i bosanskohercegovačka omladinska organizacija, utemeljena na principima islama. Naime, to nije bila organizacija „podstaknuta izvana“. Spoznajemo i dio surove realnosti Bošnjaka koji su htjeli živjeti u skladu sa svojom vjerom, tradicijom i kulturnim naslijeđem svojih roditelja.
Brojne nepoznanice koje postoje u pogledu njih i organizacije koju su formirali, kojoj su pripadali i za koju su istinski osjećali da je potrebna njihovom narodu uzrokovane su mnogim činjenicama, prije svega činjenicom da se ova organizacija u prvoj deceniji svog postojanja suočila sa represijom komunističkog režima i da je uslijed toga njen rad morao postati ilegalan. Treba uzeti u obzir i svu propagandu uperenu protiv nje, imajući u vidu namjerno smišljene i plasirane neistine o njima, i karakteru njihovog rada, kao i sistematsko djelovanje koje je bilo upereno na život i čast članova ove organizacije sa ciljem da se kompromituju i oni i njihovi sunarodnici i nove generacije odvrate od njih i njihove misije.
Ipak, istina o ovim bošnjačkim herojima nije i neće nestati. Svi oni koji su ikada imali priliku makar upoznati neku od ovih osoba, kojih se prisjećamo u ovoj monografiji, intuitivno su spoznali i pravu istinu o cijeloj organizaciji i njenim plemenitim ciljevima. I vrlo su jasno spoznali apsurdnost svih optužbi koje su im stavljane na teret. A takvih je mnogo, u svim našim gradovima, mahalama, selima i kasabama.
Ni današnje generacije, kao ni svi oni koji ih nisu poznavali, također nisu uskraćeni za istinite informacije o njima i njihovom radu. I prije prvog izdanja ove monografije, ponajviše zahvaljujući djelovanju današnjeg udruženja „Mladi muslimani“, objavljeno je mnogo knjiga i brošura, njihovih autobiografskih i autorskih radova, kao i radova drugih istraživača i dobrih poznavaoca društvenih prilika u kojima su djelovali. Sva ta djela bi trebalo pročitati i prije saznavanja detalja o njihovim ličnim sudbinama. Zato Vam u ovom uvodu želimo preporučiti najznačajnija izdanja koja se odnose na „Mlade muslimane“ putem kojih možete upotpuniti svoja saznanja o njima.
To su:
Zilhad Ključanin: Mladi muslimani, Sarajevo, 1990. godine;
Sead Trhulj: Mladi muslimani, Sarajevo, 1990. godine;
Reuf Huseinagić: Kamena suza – kazamati jednoumlja, Gradačac, 1995. godine;
Munir Gavrankapetanović: Mladi će mjesec opet blistati, Sarajevo, 1996. godine;
Ešref Čampara: Sjećanje na zatvorske dane – Molitva za istinu, Sarajevo, 1999. godine;
Grupa autora: Mlade muslimanke, svjedočenja i sjećanja, Sarajevo, 1999. godine;
Grupa autora: Mladi muslimani 1939. – 2005. Sarajevo, 2006. godine;
Omer Behmen: Na dnu dna, Sarajevo, 2006. godine;
Ismet Kasumagić: Trinaest mladomuslimanskih šehida, II izdanje: Sarajevo, 2007. godine;
Salim Hadžić: Teufik Velagić Tofa – Pismo iz zatvora, Sarajevo, 2013. godine;
Sulejman Čamdžić: Moja sjećanja, Zagreb, 2015. godine;
Omer Nakičević: U vrtlogu vremena, Sarajevo, 2017. godine;
Mustafa Šeta: Udarci bez jauka, Sarajevo, 2019. godine;
Esmir Bašić: Tešanjski proces, Sarajevo, 2021. godine;
Sinan Ramadanović: MM sjećanja, Mostar, 2022. godine;
Ejub Hadžić: Čovjek snuje, Bog određuje, Sarajevo, 2023. godine   
U svakom ovom djelu iskazuje se istina da samo požrtvovani pojedinci, kojima su jasne blagodati zajedničkog rada, mogu prebroditi sve teškoće i neprilike i pretvoriti ih u svoje uspjehe i pobjede.
Važna informacija koju možete saznati čitajući ove dosad objavljene knjige jeste to da je ova Organizacija imala više od 1000 članova. Prema dokumentaciji koju ima današnje udruženje „Mladi muslimani“ taj broj je manji od 1000.
Upravo je traganje za nekim tačnim brojem nekadašnjih članova Organizacije bio jedan od prvih krupnih izazova u projektu izdavanja ove monografije. Takva vrsta problema može se uvijek javiti kada se rukovodi dostupnom arhivskom građom, a smatram da je bio posebno izražen kada su se nastojale utvrditi objektivne činjenice o pripadnicima mladomuslimanskog pokreta. Mi se jednostavno susrećemo sa problemom da je za mnoge osobe teško utvrditi da li su zaista bili članovi organizacije Mladi Muslimani? Razlog tome je svjesno sakrivanje i uništavanje svih, a naročito materijalnih dokaza da je neko bio član (da isti ne bi bio na udaru Komunističke partije i proganjan kao politički protivnik), najčešće od samih članova i/ili njihovih porodica. Drugi je razlog činjenica da se u Bosni i Hercegovini, pa i drugim republikama tadašnje SFRJ, nije sprovela dosljedna lustracija i nisu se zvanično i javno objavili podaci o stradanjima političkih neistomišljenika. To je glavni uzrok da danas ni nama, a niti široj javnosti nije dostupna arhiva policijskih i sudskih struktura koje su optuživale i neosnovano sudile Mladim muslimanima. Činjenica da je ona nedostupna, poput neke državne tajne, čak i nakon protoka više od 60 godina od tih dešavanja, govori nam da duh totalitarizma prijašnjeg sistema i dalje postoji i nažalost efikasno djeluje.
Pitanje članstva u ovoj organizaciji jeste specifično i iz drugih razloga. Iako su skoro svi članovi uhapšeni, procesuirani, osuđeni i sl., bilo je i onih koji nisu i koji su stjecajem okolnosti izbjegli zatvorske kazne ili kazne DKR-a (tzv. „društveno-korisnog rada“). Tako je npr. jedan od osnivača Organizacije, Emin Granov, izbjegao zatvorsku kaznu jer se punih 7 godina krio u svojoj kući i bio u jednoj vrsti kućnog pritvora dok su inspektori Udbe mislili da je pobjegao u inostranstvo.
Također, bilo je i onih koji nisu bili članovi, i imali su vrlo malo ili nimalo veze i poznanstava sa aktivnim članovima, ali su uhapšeni pod optužbom da su Mladi muslimani te su proveli po nekoliko godina u zatvorima, upoznavši tek tamo pripadnike ove organizacije. Ne prihvatajući birokratske kriterije i takve smatramo članovima Organizacije uz uvjet da su prihvatali načela, ideje i principe rada Organizacije kao lijepe i ispravne.
Svjesni smo da izdavanje biografija samo jednog broja članova (i to skoro samo 10% članstva Organizacije) može imati loš prijem u jednom dijelu naše javnosti. Očekujući pitanja: zašto moj djed, amidža, punac i sl. nije obuhvaćen ovom monografijom?“ a „dao je puno toga za Organizaciju“, „mnogo je propatio i zaslužio je da bude barem spomenut“ i sl. moramo unaprijed odgovoriti da je jedini kriterij bio dostupna arhivska građa i raspoloživost istinitim informacijama u periodu pripreme ove monografije. O nekim članovima imamo podatke o njihovim hapšenjima i periodu zatvorskog zatočeništva, ali ne i pouzdane biografske podatke o životu i radu prije i poslije zatvorskih dana. O drugima imamo podatke od rođenja do okončanja zatvorske kazne, ali smo bez informacija o tome kako su proveli ostatak života. O trećima znamo kada su uhapšeni, ali ne i koliko su vremena proveli utamničeni, dok za neke imamo samo osnovne biografske i druge podatke koji su prilično nedovoljni za sistematičan prikaz koji bi obuhvatio osnovne generalije, period školovanja, djelovanje putem Organizacije, zatvorski period, život i rad u periodu poslije izlaska iz zatvora, te posljednje dane ovozemaljskog života. Za one članove čije se biografije objavljuju u ovom tomu monografije, ti podaci su kompletirani, višestruko provjereni i hronološki i sistematski iskazani. Stoga se nadamo da će objava I toma Monografije „MM“ podstaknuti eventualne kritičare da nam pomognu u dolasku do novih i temeljitijih saznanja o „Mladim muslimanima“ koji nisu spomenuti u ovom izdanju.
Pri kontaktima sa našim uvaženim recenzentima otvorili smo i temu stradanja, progona i hapšenja i drugih Bošnjaka muslimana koji su u tom periodu bili žrtve komunističkog režima, kako onih koji su bili simpatizeri i pomagači Organizacije, tako i onih koji nisu imali nikakve veze sa njom ali su smetali svojim islamijetom i odbijanjem prihvatanja ateističkog svjetonazora. Svjesni da sudbine i sjećanja na te ljude treba otrgnuti od zaborava, odlučili smo da u prilozima objavimo i bilješke naših recenzenata u vezi tri osobe, dajući im status važnih dokumenata koji trebaju podstaknuti sve nas da pišemo o sudbinama naših očeva, amidža, bližih i daljih rođaka, kao i onih o kojima nema ko ili neće niko osim nas ni pisati. Ostali prilozi, uglavnom dokumenti iz arhiva naše Organizacije, su vrlo značajni da se upotpune saznanja o osobama čije smo biografije naveli te spomenu i istaknu i druge njima bliske osobe, te se nadamo da će korisnici ove monografije ukazati dužnu pažnju svim navedenim prilozima.
Ovom monografijom ne možemo iscrpno prikazati svo neprijateljstvo komunističkog sistema prema islamu i nosiocima ideje preporoda na temelju intelektualnog shvatanja vjere i progresa na temeljima vjerskog učenja. Ipak, prezentirajući njihove biografije, namjeravali smo obuhvatiti što veći i raznovrsniji broj žrtava komunističkog ataka na bošnjačku mladost uzrokovanog željom komunističke vlasti da unutar bošnjačko-muslimanskog korpusa pronađe neprijatelje sistema koje bi mogli izjednačiti sa ustašama i četnicima.
Ova monografija treba da omogući da se danas, sa jednom historijskom distancom od 80 i više godina, objektivnije sagleda taj period.
Posebno se zahvaljujem magistru historije Arminu Džunuzoviću na sistematičnom pristupu raspoloživoj dokumentaciji i relevantnoj građi, mnogostrukom provjeravanju informacija koje se nastoje prezentovati te na ogromnom trudu koji je uložio da I tom ove monografije bude u Vašim rukama. Moramo spomenuti i prof. Ismeta Kasumagića čiji je neumorni rad na prikupljanju informacija o njegovim prijateljima iz Organizacije također poslužio kao polazna tačka u ovom istraživanju i nastojanju da ova monografija ugleda svjetlo dana.
Želim istaknuti i veoma važnu ulogu Naučnoistraživačkog instituta „Ibn Sina“ iz Sarajeva i njegovog rukovodećeg kadra iz I. R. Iran koji su prepoznali važnost ovog projekta i nesebično podržali njegovu finalizaciju te kao naš suizdavač dali svoj doprinos jačanju naše kulture sjećanja. Time su još jednom potvrdili spremnost iranskog naroda da nam pomogne u ostvarenju zajedničke vizije boljeg i ljepšeg društva u kojem će vladati istina i pravda.                                              

Za izdavače:
predsjednik Udruženja „Mladi muslimani“
Edhem Bakšić
U Sarajevu, 2024. godine 


Preuzmi PDF:

Ispunite obrazac ispod i besplatno preuzmite knjigu u PDF formatu:

Tags:

Leave a Comment

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *