Ibn Sina – Naučnoistraživački institut Sarajevo

Ibn-Sina-logo

Ibn Sina

Naučnoistraživački institut, Sarajevo

Ibn Sina
Naučnoistraživački institut, Sarajevo

Ibn Sina
Naučnoistraživački institut, Sarajevo

Knjiga “Ulema Sandžaka” promovirana u Prijepolju

Dana 17. 10. 2024. godine u Domu kulture u Prijepolju promovirana je knjiga “Ulema Sandžaka: od Berlinskog kongresa do raspada SFR Jugoslavije (1878-1990)”, autora dr. Nadira Dacića. Promotori knjige su bili: Faruk Dizdarević, recenzent knjige, prof. dr. Šaćir Filandra te autor knjige dr. Nadir Dacić.

Na samom početku programa, u svojstvu izdavača knjige obratio se direktor Naučnoistraživačkog instituta “Ibn Sina” Mohammad Hossein Abbasi ukazavši na značaj ovog projekta te se zahvalivši Bošnjačkom nacionalnom vijeću kao suizdavaču ove knjige na odličnoj saradnji, te je čestitao narodu Prijepolja na tome što je autor ovako značajne publikacije njihov sugrađanin.

Prvi od promotora se obratio prof. dr. Šaćir Filandra, redovni profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu. On je ukazao na značaj pisanja ove knjige kazavši da je ulema nekada predstavljala i najobrazovaniji sloj društva, te se mi, isto onako kako se sjećamo prvoga dana u školi, sjećamo i naših imama pred kojima smo učili u mektebu. Također, kazao je da je autor u ovom djelu pokazao istraživačku strast i emocionalnu identifikaciju s temom istraživanja, a nadasve svijest o nužnosti, ali i mogućnosti ovakvih istraživanja, koja osnažuju i pobuđuju osobne, porodične i skupne identitete građana bošnjačke nacionalnosti Sandžaka, odnosno Srbije i Crne Gore.

Faruk Dizdarević je istakao da ova knjiga dr. Dacića pomjera granice nekih naših saznanja i navodi nas na ozbiljna razmišljanja o važnim pitanjima iz historije Bošnjaka Sandžaka.

Posljednji od promotora se obratio autor knjige dr. Nadir Dacić. Dr. Dacić je ukratko predstavio svoje iskustvo koje je stekao radeći na ovoj knjizi. “U knjizi su predstavljeni podaci do kojih sam došao najviše kroz njihove službeničke listove koji su sačuvani i koji se nalaze u raznim arhivima, zatim od potomaka pojedinih imama, a o nekima su objavljivane biografije, najčešće kao nekrolozi povodom smrti, u Glasniku, Preporodu, i sl.” Autor je pročitao imena prijepoljskih imama sadržana u ovoj knjizi.

Tags:

Leave a Comment

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *