0 22مراسم رونمایی و معرفی کتاب "حسن قائمی؛ فرزندزمان" ساعت 18 روز یکشنبه 23 خرداد 1400 (13 ژوئن 2021) در سالن اجتماعات مجلس جامعه اسلامی شهر ایزورنیک برگزار شد.
این کتاب به قلم خانم دکتر مبینا موکر، کارشناس ارشد موسسه علمی پژوهشی ابن سینا تالیف و با مشارکت این موسسه و موسسه مطالعات اجتماعی و دینی شهر توزلا به چاپ رسید.


در ابتدای این برنامه آیاتی از قرآن کریم تلاوت شد. سپس محمدحسین عباسی مدیر موسسه ابن سینا در سخنانی کوتاه ضمن اشاره به سابقه 25 ساله موسسه در تحقیق، پژوهش و انتشار آثار علمی و فرهنگی، گفت:
"خوشحالم که امروز در این جمع حضور دارم و دلیل این گردهمایی معرفی کتابی است که نشان دهنده بخشی از تاریخ و هویت اسلامی مسلمانان این منطقه است. از مدیران موسسه مطالعات اجتماعی و دینی توزلا هم تشکر می کنم که با همکاری و مشارکت آنها موفق به چاپ این اثر ارزشمند شدیم. امیدوارم با انتشار این کتاب گام دیگری در جهت حفظ هویت اسلامی و انتقال میراث گرانقدر تاریخی مسلمانان بوسنی به نسل های بعدی برداشته باشیم."
در ادامه برنامه دکتر سعاد سلیوباتس، معاون جامعه اسلامی شهر توزلا به بیان دیدگاه های خود درباره کتاب پرداخت.
وی ضمن اشاره به این نکته که مولف کتاب با استفاده از رویکرد تحلیلی دیدگاه جدیدی را درباره زندگی و اندیشه عارفانه شیخ حسن قائمی ارائه می دهد، گفت: "دکتر موکر از صفحه اول تا صفحه پایان کتاب سعی می کند با شخصیت حسن قائمی ارتباط درونی برقرار کند و از مخطبان نیز می خواهد که مطابق با حالت درونی خود درباره شیخ قائمی و محتوای کتابش تأمل می کنند."
پس از سخنان دکتر سعاد، گروه ذاکرین تکیه حاجی سنان دو قطعه الهیه در مدح پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت اجرا کردند.
سپس آقای سعاد خلیل آگیچ، شیخ تکیه حاجی سنان به ایراد مطالبی درباره تاریخ فرهنگی تکایای بوسنی و جایگاه آن در حفظ هویت اسلامی بوشنیاکها پرداخت. وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشکر از خانم دکتر موکر بابت تالیف این کتاب ارزشمند، بر اهمیت انتشار و معرفی شخصیت معنوی و اجتماعی شیخ حسن قائمی تاکید کرد.
آخرین سخنران مراسم، خانم دکتر مبینا موکر نویسنده کتاب بود. ایشان در ابتدای سخنان خود از موسسه ابن سینا و موسسه مطالعات اجتماعی که زمینه تحقیق و چاپ این اثر را فراهم کردند، قدردانی کرده و گفت: "شیخ حسن قائمی روشنفکری اصیل و برجسته در زمان خود بود و یکی از شاخص های اصالت اندیشه او اجازه دادن برای حضور زنان در تکیه خودش در شهر سارایوو بود. این امر باعث شد تا این مرد بزرگ مورد انتقاد شدید از طرف محافل مذهبی جامعه بوسنی آن زمان قرار می گیرد."
دکتر موکر در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: "سرزمین بوسنی دارای سرچشمه هایی از معنویت است و یکی از این سرچسمه ها مزار شیخ حسن قائمی است. وظیفه بوشنیاک ها این است که ارزش این اماکن مقدس را به خوبی درک کنند و از آنها بهره معنوی ببرند."
حسن قائمی یکی از شیوخ طریقت قادریه و شیخ تکیه حاجی سنان در دوران عثمانی بوده و شاگردان زیادی را تربیت کرده است. مزار وی در اطراف شهر کولا از توابع ایزورنیک واقع شده و به همین مناسبت هر ساله مراسمی برای بزرگداشت او برگزار می شود.

photo 2021 06 14 12 37 230 271