1 aروز جمعه مورخ 31/2/1400 آقای رضا قلیچ‌خان سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در بازدید از مؤسسۀ علمی پژوهشی ابن‌سینا در سارایوو با محمدحسین عباسی مدیر جدید مؤسسه و کارکنان آن دیدار و گفتگو کرد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با تأكید بر اهمیت فعالیت‌های علمی و پژوهشی در حوزۀ علوم انسانی و پژوهش‌های کاربردی در منطقۀ بالكان گفت: مؤسسه ابن‌سینا در انتشار آثار فاخر و به ویژه انتشار منظم فصلنامۀ علمی پژوهشی نشانه‌های زمان موفقیت‌های خوبی داشته است و با تلاش بیشتر می‌تواند توفیق بیشتری در شناساندن فرهنگ و تمدن ایران در منطقۀ بالکان داشته باشد.


آقای قلیچ‌خان ضمن آرزوی موفقیت برای مؤسسه ابن‌سینا افزود: مؤسسۀ ابن‌سینا یك نهاد شناخته شده و موفق در بوسنی و هرزگوین است ولی سطح انتظارات امروز، فراتر از فعالیت‌های فعلی آن است و امیدوارم در آیندۀ نزدیک، آثار متعددی را تولید و به علاقمندان در این منطقه ارائه کنید.
مدیر مؤسسه نیز در این دیدار با ارائۀ گزارشی از دستاوردهای مؤسسه در طول 25 سال گذشته گفت: مؤسسۀ ابن‌سینا از سال 1375 در شهر سارایوو پایتخت بوسنی و هرزگوین تأسیس شده و هدف از راه‌اندازی این مرکز، مطالعه و پژوهش در حوزۀ علوم انسانی و گسترش تعاملات علمی، پژوهشی و فرهنگی میان اندیشمندان و مراكز علمی تحقیقاتی ایران و منطقۀ بالكان است.
مدیر مؤسسۀ ابن‌سینا اضافه كرد: فصلنامۀ نشانه‌های زمان كه 25 سال سابقه دارد و 88 شماره از آن تاكنون منتشر شده از جایگاه ممتازی در حوزۀ علوم انسانی در منطقۀ بالكان برخوردار بوده و به خوبی شناخته شده است.
وی در پایان به این موضوع اشاره کرد که مؤسسۀ ابن‌سینا تاكنون بیش از یکصد و سی جلد کتاب به صورت مستقل و یا با مشارکت سایر مراكز علمی و دانشگاهی منطقۀ بالكان تألیف، ترجمه و منتشر كرده است و در آیندۀ نزدیک نیز آثار نفیسی همچون الهی نامۀ عطار نیشابوری و فرهنگ لغت بوسنیایی فارسی را در دست انتشار دارد.

IMG 20210521 WA00042