1در آستانه روز قدس نشست فلسطین نوین؟ با هدف بررسی طرح معامله قرن ترامپ روز چهارشنبه 7/03/98 در سالن اجتماعات موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا در سارایوو برگزار شد.
در ابتدای این میزگرد دکتر بارانی مدیر موسسه ابن سینا بررسی ابعاد فاجعه آمیز طرح دولت آمریکا را گامی ضروری در شناخت روند کنونی تحولات فلسطین ارزیابی کرد.


رزاق نامورا سفیر دولت فلسطین در بوسنی و هرزگوین با رد هر گونه سازش در باره مساله فلسطین گفت: فلسطین سرزمینی کهن با نام و ماهیت تاریخی خویش است و هیچ نوع معامله ای بر سر این سرزمین امکان ندارد.
وی افزود: طرح سازشکارانه ترامپ با هدف از بین بردن مساله فلسطین است، با اجرایی شدن این طرح هویت فلسطینی از بین می رود و ما این مساله را هرگز نمی پذیریم.
سفیر فلسطین در ادامه گفت: ترامپ کیست که بیاید و بیت المقدس را پایتخت اسراییل اعلام کند، بیت المقدس، مقدس ترین شهر جهان است و ماهیت این شهر را رژیم متجاوز و اشغالگر اسراییل نمی توانند تغییر دهد.
مردم فلسطین حاضر نیستند با گرفتن کمک های مالی و اقتصادی هویت و سرزمین خود را قربانی نمایند بلکه کماکان با قدرت تمام راه مقاومت و شهادت در راستای احقاق حقوق خود را انتخاب نموده و ادامه می دهند.
محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین طی سخنانی مساله آزادسازی فلسطین را مهمترین شعار انقلاب اسلامی عنوان کرد. وی گفت مساله قدس مساله عربی و اسلامی صرف نیست یک مساله انسانی است.
وی افزود : اکنون آنهایی که باور داشتند از راه گفتگو و مذاکره می توان مساله فلسطین را حل کرد، به بیهودگی این مذکرات پی برده اند. اسراییل و امریکا و متحدانشان هیچ اعتنایی به قطعنامه های بین المللی و توافقات مختلف نداشته اند. این روند مذکرات با هدف تضعیف مقاومت صورت گرفته است. ایشان در ادامه برای اثبات عدم پایبندی امریکایی ها به تعهدات بین الملی، برجام را نمونه بارز پیمان شکنی آنها دانست.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت: منطق کنونی دولت آمریکا و اسراییل بکار گیری زور و نفی هر گونه تعهد بین الملل است. به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل، اعلام بلندیهای جولان به عنوان خاک اسراییل و کشتار صدها فلسطینی در غزه جای تردیدی در شکست سیاستهای سازش نمی گذارد.
سخنران بعدی زلاتکو دیزدارویچ روزنامه نگار و دیپلمات بوسنیایی در سخنان خود گفت: هدف از طرح معامله قرن ترامپ به فراموشی سپردن مساله فلسطین است.
وی افزود: نتانیاهو، ترامپ، کوشنر و محمد بن سلمان؛ در تلاش برای از ببین بردن مساله فلسطین هستند. تبدیل غزه به یک زندان دسته جمعی با کمک کشورهای عربی، از بین بردن ماهیت بیت المقدس، تثبیت طرحهای صهیونیستی برای آینده و گرفتن سرزمین از دست فلسطینی ها در ازای کمک های مادی از نتایج اجرای این طرح خواهد بود.
این دیپلمات بوسنیایی در ادامه گفت: با طرح معامله قرن مشروعیت بخشیدن به ساخت شهرک های صهیونیستی، فراموشی بازگشت آوارگان فلسطینی، خلع سلاح گروههای مقاومت و تثبیت اسراییل علیرغم تمامی قطعنامه ها و توافقات 40 سال اخیر به وقوع خواهد پیوست.
در خصوص تامین اعتبار مالی این طرح 30 میلیارد دلاری مقرر شده که 20 درصد امریکا 10 درصد اتحادیه اروپا و 70 درصد آن را کشورهای عربی پرداخت نمایند.
ایشان در پایان به چهار اصل اساسی بازگشت آوارگان، تثبیت مرزهای 1967، تشکیل دولت مستقل فلسطین و شناختن قدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطین اشاره کرد و گفت در تمام نوافقات قبلی این اصول جز پیش شرط های فلسطینیان بوده است که در طرح جدید معامله قرن هیچ توجهی به آن نشده است و اساسا بدون این اصول هیچ توافقی امکان پذیر نخواهد بود.

23