1سمینار نیم روزه «نقش نهادهای دینی در حل مسایل اجتماعی» با مشارکت موسسه ابن سینا اداره امور اجتماعی ریاست جامعه اسلامی روز چهارشنبه مورخ 19 مارس 2017 در سالن کتابخانه غازی خسرو بیگ برگزار گردید. سمینار با تلاوت ایاتی از قرآن مجید توسط آقای احمدین بچیر اسپاهیچ حافظ کل قرآن شروع به کار کرد. در ادامه آقای حامد افندیج رئس اداره امور اجتماعی ریاست جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین ضمن تشکر و خوش آمد گویی، از موسسه ابن سینا بابت همکاری های ارزشمند اش با جامعه اسلامی در حوزه های علمی آموزشی و فرهنگی قدردانی نمود. وی در ادامه اشاره کرد که این سمینار مطابق برنامه های مصوب این اداره در سال 2017م. با هدف ایجاد آگاهی بیشتر و دانش افزایی در حوزه نقش و جایگاه نهادهای دینی و روحانیون در حل مسایل اجتماعی مردم برگزار می گردد. آقای افندیچ به برخی فعالیتهای این اداره در سال گذشته اشاره نمود و گفت: سر لوحه فعالیتهای ما این آیات کریمه است: «تعاونو علی البر و التقوی و لا تعاونو علی الاثم و العدوان»


آقای سعید عابدپور سخنران موسسه ابن سینا در این سمینار ضمن ابراز آمادگی موسسه برای تداوم همکاری های علمی و آموزشی با جامعه اسلامی در راستای تقویت علمی این نهاد دینی مهم، به موضوع سمینار اشاره کرده و گفت: امروزه که شاهد رفتارهای افراطی و تکفیری در بین برخی مسلمانها هستیم بسیار مهم است علمای دین به وظیفه سنگین خود عمل کرده و اسلام معتدل و معقول و میانه رو را برای مردم تبیین و تفهیم نماید. همچنین امروزه توقعات مردم از دین و علمای دین و روحانیون بسیار زیاد است و بر این قشر مهم است که با دانش افزایی و اجتهاد بی وقفه و ارائه الگوهای رفتاری حسن از عهده تکلیف سنگین خود برآیند. در این راستا پیروی از الگوهای راستینی چون حضرت عیسی و پیامبر مکرم اسلام و حضرت علی بسیار حایز اهمیت است.
آقای زینیل ربیهیچ، مدیر کل اداره امور مالی و اقتصادی ریاست جامعه اسلامی به موسسه ابن سینا و اداره امور اجتماعی جامعه اسلامی بابت برگزاری این سمینار نیم روزه تبریک گفت و به رسالت سنگین جامعه اسلامی و روحانیون در راستای تحقق اهداف مهمی که داریم اشاره کرد. وی مهمترین اهداف جامعه اسلامی را رساندن کلمه حق و تبلیغ دین مبین و دل نگرانی عملی و مواظبت خیرخواهانه از هر انسانی دانست. وی به مشکلات زیادی که مردم بوسنی با آن دست و پنجه نرم می کنند اشاره کرد و گفت: البته ما بعنوان جامعه اسلامی نمی توانیم تمام این مسایل را بر دوش خود بکشیم ولی باید همت کنیم و صدای رسای مردم محروم و عدالت خواه و حقیقت جو باشیم.
خانم امینا بشلیا کارشناس اداره امور اجتماعی در سخنرانی خود فعالیتهای دو سال گذشته این اداره را معرفی کرد. وی از کارهای انجام شده اظهار رضایت نمود و آمار و ارقامی را در این رابطه یاد آور شد. از جمله در حوزه کمک رسانی به مناطق محروم و آوارگان و سیل زدگان، ساخت چند منزل برای خانواده های سیل زده، تامین کمک هزینه درسی برای دانشجویان مسلمان (بورسیه کردن 41 نفر دانشجو)، سر زدن به روستاها و آشنایی با مشکلات مردم، همکاری با دیگر نهادها و غیره.
آقای دکتر میله بابیچ کشیش کاتولیک فرانسیسکن و استاد دانشگاه سارایوو در سخنرانی شنیدنی خود به مساله فقر پرداخت و گفت: فقر مشکل اصلی بشریت است. ولی فقر همیشه آن چیزی نیست که در وهله اول تصور می کنیم. وقتی در اروپا و غرب از توسعه و پیشرفت سخن گفته می شود ما به اروپاییان می گوییم شما هرچی دارید از مشرق زمین آمده چون همه ادیان الهی در آن مهد به دنیا آمدند و نه در اروپا. امروزه خیلی ها از بروز بحرانهایی مثل افراط و تندروی دینی سخن می گویند و باز به حساب شرق می گذارند در حالیکه اروپای 500 سال پیش شاهد خون ریزی هایی بین خود کاتولیکها بوده که به لحاظ وسعت و عمق فاجعه خیلی بدتر از برخی کشمکشهای مذهبی در جهان اسلام امروز است. البته مسیحیان، کلیسا و علمای دینی و الهی دانان و فلاسفه زحمات زیادی کشیدند که به مساله و پرسشهای روز انسان غربی پاسخ دهند ولی ما هنوز خیلی کار داریم. اما وقتی ما از فقر سخن می گوییم باید بگوییم که انسان بایستی این آگاهی را در خود پرورش دهد که همه مادیات فلسفه وجودی شان این است که در خدمت کار نیک و در خدمت انسان و حیات زمینی و آسمانی اش قرار بگیرند والا هیچ ارزش دیگری ندارند. ما باید سعی بکنیم بعنوان روحانیون از دین عشق و محبت و دین نوع دوستی و دین اخلاق و در عین حال آزادی و آزاد منشی سخن بگوییم و در عمل هم چنین باشیم.
آقای دکتر عصمت بوشاتلیچ استاد دانشکده علوم اسلامی سارایوو در سخنرانی خود به نقش زکات و اوقاف در جامعه اسلامی و حل مسایل اجتماعی پرداخت. وی فلسفه زکات را تبیین نمود و گفت: هر مسلمانی مکلف است زکات دهد تا به عدالت اجتماعی و فقر زدایی کمک کند. جامعه دینی نبایستی افرادی بی خانمان و گرسنه داشته باشد. در اسلام گدا و گدایی معنی ندارد. جامعه اسلامی ما هم با وجود افراد مومن و خیّر است که در طول همه فراز نشیبها توانسته باقی بماند. ما بایستی سعی کنیم خودمان بعنوان روحانی هم در خدمت مردم باشیم و هم خیّرینی را تربیت کنیم که نگذارند فقر و ناعدالتی در جامعه مان ریشه بدوانند.
احمد افندی کواچ مسئول امور اجتماعی جامعه اسلامی شهر کاکانی گزارش مفصلی از فعالیتهای این بخش از جامعه اسلامی کاکانی ارائه نمود و گفت: ما در طول سال گذشته به 800 خانه و خانواده سر زدیم و حال شان را پرسیدیم و در جایی که لازم بود و امکانات اجازه می داد کمک هایی کردیم. در عین حال حفظ کرامت انسانی و آبروی مردم مسلمان را سر لوحه خود قرار دادیم و همیشه بدنبال یک بهانه ای هستیم برای کمک به دیگران بدون اینکه در آنها احساس حقارت ایجاد نماییم. از اصول دیگری که به آن پایبند هستیم همت بلند و از خود گذشتگی و ایجاد اعتماد به روحانیت و جامعه اسلامی و همچنین الگو بودن مان و ایجاد حس همدردی در بین مردم. ما مثالهای زیادی داشتیم که خانواده ای را معرفی می کردند که محروم است و وقتی به آن خانواده سر می زدیم با صحبت و گفتگوی صمیمیانه و اندکی کمک بسیاری از مشکلات شان را حل کردیم به حول و قوه الهی. البته کار مبنایی که در همان ابتدای فعالیت مان انجام دادیم این بود که اطلاعات مفصلی جمع آوری نموده و الآن از وضعیت معیشتی مردم مسلمان کاکانی و خانواده های محروم کاملا مطلع هستیم. یک بانک اطلاعات تهیه کردیم که هر روز در حال تکمیل است.
در ادامه تعدادی از مستمعین هم از فعالیتها و برخی مشکلات جماعت های خودشان حرف زدند و نمونه هایی از موفقیت در امور خیریه ارائه نمودند.

 

234567891011121314151617