1همایش بین المللی «اخلاق کجا رفت؟» روز شنبه و یکشنبه 21 و 22 ماه می در مرکز اسلامی زاگرب و دانشکده فلسفه زاگرب برگزار شد. برگزاری این همایش با همکاری مجلس ملی بوشنیاکهای زاگرب ، مجلس اسلامی زاگرب ، دانشکده فلسفه زاگرب و موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا صورت گرفت.
در مراسم افتتاحیه این همایش جواد یوگونچیچ، نماینده بوشنیاک در شورای اقلیتهای دینی کرواسی گفت : هدف از برگزاری این همایش پاسخ و دیالوگ در باره یکی از بزرگترین بحرانهای معاصر یعنی مساله بی اخلاقی است. وی افزود : بی اخلاقی معاصر شامل دنیای اقتصاد و سیاست نمی شود. بی اخلاقی در نهادهای دینی و فرهنگی و رسانه ها رسوخ پیدا کرده و این مسئولیت انسانی ما است که در پی شناسایی و مقابله با بی اخلاقی باشیم و پیش از همه از خود شروع کنیم.


در ادامه «ولاتکو پروشیچ» از دانشکده فلسفه زاگرب بر همبستگی بیشتر مردم برای رفع بحران های اخلاقی کنونی تاکید کرد. وی گفت : دانشکده فلسفه زاگرب تلاش وسیعی برای فهم بیشتر مسایل انسانی و اجتماعی بکار می برد .
هروو یوریچ هم از مرکز مطالعات اخلاق زیستی دانشکده فلسفه زاگرب نیز در این همایش با تاکید بر پیچیده بودن مسائل اخلاقی گفت: ما با توسعه فناوری و تغییرات فرهنگی با سئوالات و مشکلات جدیدی مواجه هستیم که باید در این زمینه کارهای علمی تر و جدی تری انجام گیرد. بخشی از بحران اخلاقی دنیای معاصر ریشه در عدم تلاش برای سازگاری بین کرامت انسانی با تحولات تکنولوژیک و سیاسی است.
نرمین هوجیچ» از موسسه ابن سینا سارایوو از دیگر سخنرانان این مراسم افتتاحیه با تاکید بر اهمیت مسائل اخلاقی افزود: اخلاق، گمشده انسان ها در بحران های معاصر است. ما در چند دهه اخیر شاهد جنگ ها و کشتارهای زیادی بوده ایم که باید با بنیادهای فکری که مشوق این گونه خشونت ها است، مقابله کنیم و در این راستا موسسه ابن سینا از همه امکانات علمی و فرهنگی خود استفاده می کند.
اسد چیمیچ استاد بازنشسته جامعه شناسی دین دانشگاه رییکا کرواسی نیز گفت: جامعه شناسی دین به ما می آموزد که اخلاق در این دوره دچار تحولات بحرانی عمیقی شده است. هر فرد یا گروهی در جوامع که دچار بحران اخلاق می شود، سعی می کند تفسیری را از اخلاق خود ارائه دهد و غالبا این قبیل گروه های انسانی با بحرانی ساختن مفاهیم، نقش منفی در رفتارهای اخلاقی بوجود می آورند.
در این همایش استادانی از کشورهای کرواسی، بوسنی و هرزگوین، اسلوونی، صربستان، مونته نگرو ، پاکستان و جمهوری مقالات خود را ارائه کردند و به بحث و تبادل نظر پرداختند.
بازتاب رسانه ای
http://www.irna.ir/fa/News/82083434 /
http://fena.ba/article/855359/zukic-na-simpoziju-gdje-je-nestao-moral-u-zagrebu

2345678911 a1112131415161718