1روز شنبه مورخ دوم آبان ماه همایش علمی دو روزه با عنوان «اعتدال و میانه روی در اندیشه و سیاست » در سالن هتل آدا موستار (بلاگای) توسط موسسه علمی پژوهشی ابن سینا و سازمان فرهنگی فاطما برگزار شد.
در این همایش ابتدا سرکار خانم دکتر کنلا زوکو رئیس سازمان فاطما ضمن خوشامدگویی به بیان اهمیت برگزاری این همایش در شرایط کنونی که افراط گرایی مبدل به یکی از چالش های جدی جهان اسلام و حتی نظام بین الملل شده است پرداخت.


سپس دکتر روح الله قادری مدیر موسسه ابن سینا با اشاره به آیه 143 سوره بقره «و کذالک جعلناکم امه وسطا لتکونوا شهداء علی الناس و یکون الرسول علیکم شهیدا» اظهار داشت که طبق این آیه شریفه سبک زندگی اسلامی در تمام حوزه های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی حفظ منش و روش اعتدال و میانه روی و پرهیز از هرگونه افراط و تفریط است. وی سپس افزود علی عزت سه فاجعه نسل کشی، فرهنگ کشی و شهرکشی را از مظاهر افراط گرایی می دانست که در جنگ بوسنی متأسفانه هر سه را علیه مسلمانان تجربه کردیم. دکتر قادری در ادامه افزود امروزه نخست وزیر رژیم صهیونیستی با ارائه روایت وارونه وتحریف شده از تاریخ، تلاش می کند گناه هولوکاست ادعایی را به گردن مسلمانان انداخته و با این حُقه تاریخی، موج جدیدی از اسلام هراسی را به راه اندازد.
در ادامه آقای حسین تهرانی به نمانیدگی از طرف جناب آقای سید حسین رجبی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران طی پیامی با اشاره به علاقمندی مردم ایران به شخصیت علی عزت بگویچ، ایده ها و اندیشه های علی عزت بگویچ را لازمه تحقق صلح پایدار و پیشرفت و توسعه دانست.
لازم به ذکر است که در ادامه این همایش آقایان ادین موشیچ به عنوان رئیس پارلمان فدراسیون و معاون حزب اقدام دموکراتیک و دکتر امیر حاجی کادونویچ معاون بین الملل دانشگاه بین المللی سارایوو و سفیر اسبق بوسنی در تهران و همچین خانم دکتر الویرا دلبرویچ وزیر علوم فدرال و همچنین خانم امرا بابیچ شهردار ویسوکو پیرامون رویکرد اعتدال گرایانه و ضد افراط گرایانه مرحوم علی عزت و تأکید بر ادامه همین راه از سوی بوشنیاک ها مطالب ارزنده ای را بیان داشتند. از جمله اینکه بارها از زبان علی عزت شنیده شد که می گفتند در کشور ما صرب ها باید صرب بمانند، کرواتها، کروات بمانند و بوشنیاکها هم بوشنیاک؛ اما تلاش کنید کمی بیشتر بوسنیایی باشید.

2345678910111213