IMG_1572همایش بین المللی «اسلام و رسانه ها» عصر روز پنجشنبه مورخ سوم اردیبهشت ماه 1394 در مرکز اسلامی زاگرب آغاز به کار کرد و عصر روز شنبه مورخ پنجم اردیبهشت ماه با صدور یک بیانیه نهایی به کار خود پایان داد. این همایش به ابتکار مشیخت اسلامی کرواسی، موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا سارایوو و دانشگاه زاگرب و با حضور گسترده اساتید، سفرا، نخبگان و پژوهشگران کشورهای اسلامی و غربی برگزار می شود. در ابتدای این مراسم آقای حافظ عزیز علیلی به تلاوت آیاتی از قرآن کریم پرداخت. سپس مجری برنامه با تشکر از حضار، به بیان علت برگزاری این همایش پرداخت و از حضور سفرا، اساتید و نخبگان کشورهای اسلامی و غربی تشکر و قدردانی کردند.

در ادامه دکتر دامیر بوراس، رئیس دانشگاه زاگرب طی سخنانی گفت: مشارکت ما در این برنامه به دلیل علاقه ما برای گسترش روابط علمی کرواسی با جهان اسلام است. از اینرو مفتخرم اعلام کنم که برنامه آموزش زبان عربی به صورت یک رشته تحصیلی در دانشکده فلسفه دایر می شود. رئیس دانشگاه زاگرب افزود: برگزاری همایش فرصت گرانبهایی برای آشنایی جامعه علمی کرواسی با موقعیت و کارکرد رسانه در جهان اسلام است.

در ادامه برنامه دکتر روح الله قادری، مدیر موسسه ابن سینا سارایوو با تأکید بر نقش رهبران دینی به مثابه یک رسانه انسانی، به تبیین و تشریح دیدگاههای مقام معظم رهبری در خصوص خطرات فرقه گرایی، افراط گرایی و اسلام هراسی در دوران استعمار فرانو و استعمار مجازی در عرصه رسانه ای پرداخت و در خصوص مبارزه درست و عمیق فکری با دو معضل و چالش کنونی جهان اسلام، یعنی فتنه داخلی افراطی گری و تکفیر و توطئه خارجی اسلام هراسی افزودند که متأسفانه برخی رسانه های کشورهای اسلامی به جای ارائه تصویر درست و حقیقی از چهره اسلام، به عنوان شیپور بیرونی گروههای تکفیری با ترویج و گسترش نفرت پراکنی و وحشت افکنی ، مدام تنور اسلام هراسی و فرقه گرایی را گرم نگه می دارند.

در ادامه آقای شیمور مچیچ، مسئول امور دینی دولت کرواسی گفت: رسانه ها نقش مهمی در تغییرات فردی و اجتماعی دارند. رسانه ها دیدگاهها و نظرات را شکل می دهند. حکومت کرواسی، براساس قانون پذیرش آزادی ادیان و شناسایی آنها، برنامه های رادیو و تلویزیون دولتی و خصوصی را اختصاص به معرفی برنامه های دینی و ازجمله بخش مربوط به جامعه اسلامی کرواسی کرده است. وی افزود: این نوع برنامه ها، فرصتی برای گفتگو و تبادل افکار برای کارکرد بهتر رسانه ها در کرواسی است. بدون دیالوگ امکان بازشدن فضای رسانه ای وجود ندارد.

معاون وزیر فرهنگ کرواسی آقای پریسلاو شیشیچ در ادامه برنامه گفت: من در ابتدا به اجرای این برنامه تبریک می گویم. همانگونه که می بینیم برنامه با هماهنگی نهادهای مختلف برگزار می شود. همکاری با رسانه ها برای تغییرات و تحولات اجتماعی و دینی لازم است و باید چنین همکاری هایی براساس شفافیت و روشنی با رسانه ها پیش بیاید.

در پایان مراسم افتتاحیه آقای عزیز حسنویچ مفتی اعظم جامعه اسلامی کرواسی و رئیس مشیخت اسلامی در سخنانی گفت: 99 سال است که اسلام در کرواسی به عنوان دین در قانون اساسی مورد پذیرش قرار گرفته است و امسال نیز سی امین سالگرد افتتاح مرکز اسلامی زاگرب است. برگزاری این همایش بدون مشارکت و همکاری علمی موسسه ابن سینا سارایوو و دانشگاه زاگرب بدین صورت محقق نمی شد و لذا امیدوارم که بتوانیم در همایش های آتی نیز شاهد چنین همکاری و همدلی باشیم. برای ما جای بسی خوشوقتی است که این همایش به موضوعی می پردازد که اتفاقا یکی از مسائل جدی پیش روی همه ماست.

لازم به ذکر است که در همایش مذکور مقالاتی با موضوعات افراط گری مذهبی در رسانه های بالکان، دیپلماسی رسانه ای و رسانه اسلامی در روابط بین الملل، اسلام هراسی در رسانه های جهانی، دیپلماسی معنوی و جهان اسلام، نقش رسانه ها در مدارای مذهبی و اعتماد میان ملتها، چهره اسلام در رسانه های کاتولیک کروواسی و .... از سوی اساتید و صاحبنظران برجسته کشورهای اسلامی و غربی بخصوص جمهوی اسلامی ایران و کرواسی قرائت شده و در مراسم اختتامیه همایش یک بیانیه مشترک صادر گردید.

Islam_i_mediji_2Islam_i_mediji_4Islam_i_mediji_5Islam_i_mediji_6

Islam_i_mediji_3

رهبران دینی به مثابه یک رسانه انسانی»

سخنرانی دکتر روح الله قادری کنگاوری، مدیر موسسه ابن سینا سارایوو

در عصر جهانی شدن به همان اندازه که با پدیده انفجار اطلاعات مواجه هستیم در معرض اطلاعات نادرست نیز قرار گرفته ایم و کشورها در عرصه روابط بین الملل با برجسته سازی و یا مخدوش نشان دادن سیاست ها یا چهره کشور متخاصم یا غیر دوست از طریق تصویر سازی صادق و کاذب تلاش می کنند روایت و قرائت خود را از تحولات بین المللی تولید و منتشر نمایند. از این رو دانش واژه تصویر سازی یا مدیریت تصویر در بافتار دیپلماسی عمومی در ابعاد و اضلاع چهارگانه تصویر خود از خودself-self، خود از دیگریself-other، دیگری از خودother-self و دیگری از دیگری other-other معنا و مفهوم یافته است. در دوران استعمار سنتی، قدرتهای استعماری بدنبال اشغال سرزمین ها بودند و از جنگ جهانی دوم به بعد با شروع دوران استعمار نو، اشغال حکومتها با حکام دست نشانده در دستور کار قدرتهای بزرگ سلطه گر قرار گرفت و پس از جنگ سرد با قرا گرفتن در دوران استعمارفرانو یا استعمار مجازی، هدف تسخیر قلب ها و مغزها شده است.

جهان اسلام امروزه با دو معضل و چالش جدی مواجه شده است؛ از یک طرف توطئه اسلام‌هراسی و از طرف دیگر فتنه افراطی‌گری و تکفیر. و برخی رسانه های کشورهای اسلامی به عنوان شیپور بیرونی گروههای تکفیری با ترویج و گسترش نفرت پراکنی و وحشت افکنی -طوعا و کرها- مدام تنور اسلام هراسی و فرقه گرایی را گرم نگه می دارند. برای کی و برای چی؟! این قبیل رسانه ها در بهترین و خوشبینانه ترین حالت مزدور بی مزد و مغرض بی غرضند. که البته غرض و مرض و مزدوری شان بر چشمان بینا و و دل های بیدار آشکارو هویداست. اما آنهایی که خود را به تجاهل زده اند باید بدانند که به حکم عدالت و انصاف هرگونه فتوا، تحریک، تأیید، سکوت و بی تفاوتی نسبت به این مسأله گناهی نابخشودنی است و تاریخ و مردم از آنها نه تنها به خوبی یاد نخواهد کرد که عذاب اخروی آنها مسلم و مبرهن است.

امروزه طبقه روحانیت کماکان جایگاه و نقش سنتی خود را به عنوان یک رسانه انسانی ایفا می کند. دیپلماسی معنوی رهبران دینی از طرق مختلف مثل صدور فتاوا، ارائه خطابه در منبر مساجد و انتشار پیام ها و نامه های سرگشاده با هدف آگاه سازی ملت ها و بیدارسازی وجدان اخلاقی سیاسیون، نمونه بارز رسانه انسانی است. در این میان منبر مساجد قدینی ترین رسانه اسلامی است که نقش و ارزش و جایگاه و اهمیت آن مشمول زمان نشده و بلکه روز به روز بیشتر و پررنگ تر شده است.در چنین فضایی، پرواضح است که دیپلماسی معنوی رهبران دینی جوامع از طرق مختلف با هدف آگاه‌سازی ملت‌ها و بیدارسازی وجدان اخلاقی سیاسیون در این خصوص می‌تواند نقشی بسیار بسزا و مؤثر ایفا کند. همچنانکه این مهم را در طول تاریخ شاهد بودیم مثل نامه پیامبر اسلام(ص) به سران امپراتوری ایران و روم؛ نامه تاریخی امام خمینی (ره) به رهبر شوروی سابق میخائیل گورباچف؛ و نامه اخیر امام خامنه ای (حفظهم الله) به جوانان اروپا و آمریکای شمالی که آنها را دعوت به شناخت اسلام از منابع اصیل و دست اول یعنی قرآن و سیره عملی پیامبر اسلام دعوت کرد و دیدیم و شنیدیم که حدود 130 نفر از جوانان بالکان در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به این دعوت لبیک گفتند.

مع الوصف هر چه در این خصوص می نگریم، نمی توانیم پاسخی جز این بیابیم که ریشه اصلی و علت العلل تمام مسائل و مصائب گذشته و کنونی جهان اسلام از دو عنصر «جهل» و «فهم نادرست» ناشی می شود. از طرفی، استسهال مذهبی یعنی قشری گری و استحمار سیاسی یعنی آلت دست دشمن قرار گرفتن؛ و از طرف دیگر، «جهل» و بدتر از آن، «فهم نادرست» نسبت به معارف عمیق و نورانی قرآن در حوزه های فردی، اجتماعی و سیاسی و از طرف دیگر دوری از سیره عملی و اخلاقی پیامبر رحمت محمد مصطفی(سلام الله علیه) در تمام مسائل مدنی و نظامی نسبت به مسلمانان و غیر مسلمانان؛ یعنی عمل به هرآنچه بدی، زشتی و شرّ است و دوری از هر آنچه خوبی، زیبایی و خیر است!!.

در این راستا جمهوری اسلامی ایران با هدف توانمندسازی رسانه ای و مصون سازی افکار عمومی از شبکه های رسانه ای تحت هدایت و راهبری نظام سلطه و صهیونیسم بین الملل، از مدتها پیش با راه انداز ی شبکه های فرامرزی «پرس تی وی» Press TV انگلیسی زبان، «العالم» و «الکوثر» عربی زبان، و «هیسپان تی»Hispan TV اسپانیولی زبان و همچنین شبکه «ای فیلم» ifilm و «شبکه جهانی سحر» SAHAR توانسته است به صورت هوشمندانه و روشمند از طرفی به افشاگری دست های پیدا و پنهان توطئه اسلام هراسی غرب بپردازد و از طرف دیگر به روشنگری علیه فتنه گروههای افراطی و تکفیری داخل جهان اسلام بپردازد.

ما عمیقا باور داریم که صلح و صلاح بشریت یعنی حفظ امنیت و رفاه دنیوی و نجات و رستگاری اخروی مردم جهان، جز در سایه بیدارسازی، آگاهی رسانی، روشنگری و افشاگری، بصیرت افزایی و بصیرت بخشی و درک درست و منطقی و منطبق بر زمان و زمانه از قرآن «إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ»(اسراء،آیه 9) و عمل به آن و پیروی از سنت و سیره پیامبر عظیم الشأن اسلام « لَّقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ»(احزاب، آیه21) در تمام امورات فردی و اجتماعی ممکن و میسر نخواهد شد.در پایان دوست دارم سخنرانی ام را با این سوال به پایان برسانم؛ اگر منبع و سوخت تمامی جنبش های اسلامی لااقل در سده اخیر را حرکت علیه نظام های دیکتاتوری و مستبدان تحت حمایت غرب، علیه استعمار و مداخله گرایی غرب در سرنوشت مسلمانان، و از همه مهمتر علیه اشغالگری اسرائیل در سرزمین فلسطین بدانیم و بنامیم-که حقیقتاً هم اینگونه هست- ، چقدر رسانه های کشورهای اسلامی در مسیر این سه مطالبه به حق مسلمانان و آزادیخواهان گام بر می دارند، قضاوت با شما و تاریخ ما...؛

 

IMG_1895

بسمه تعالی

افراط گرایی دینی و رسانه ها

سخنرانی سعید عابدپور، مرکز بالکان شناسی موسسه ابن سینا

افراط گریی محصول سیاستهای امریکا است. امریکا برای سقوط رژیمهایی چون لیبی و سوریه و برای فشار آوردن بر آنها از گروههای تندروی دینی حمایت مستقیم و غیر مستقیم می کند . در جریان سقوط لیبی از هزاران مزدور تندروی افراطی استفاده شد تا حکومت قذافی به نام انقلاب مردمی سقوط کند. هزاران نظامی افراطی مسلح به بن غازی از طرف تشکیلات القاعده و با کمک دولتهای غربی اعزام شدند تا قیام علیه قذافی را مردمی کنند. بلافاصله بخش بزرگی از این نیروهای شورشی بعد از لیبی به موریتانی و سپس به سوریه اعزام شدند. رسانه های افراطی تصویر وارونه ای از سوریه و یمن ارایه می کنند. آنها توجهی به بافت کثرت گرای حکومت و جامعه سوریه ندارند، بافتی که در آن مسلمانان عرب و کرد سنی و شیعی و مسیحیان و سایر گروههای بیشمار دینی تحت حکومت سکولار اسد زندگی می کنند و جامعه ای امن داشتند.

سیاست امریکا شعار بسط دموکراسی و حقوق بشر از طریق ایجاد فشار بر نظامهای مخالف سرمایه داری جهانی است. فشار ، تهدید و جنگ علیه نظامهای خاورمیانه یا بیداری اسلامی در تونس آغاز و در سوریه و عراق به خاک و خون نشسته است. وقتی شما با بازیگران افراطی نظامی به تعامل می نشینید تا به گسترش دموکراسی کمک کنید ، نتیجه بهتر از این حاصل نمی شود. خانم هیلاری کلینتون در جلسه کنگره و مصاحبه های متعدد می گوید "نباید فراموش کنیم این ما بودیم که القاعده را به وجود آوردیم و گذشته مشترکی با آنها داریم. کسانی را که امروز با آنها در افغانستان و پاکستان می‌جنگیم 20 سال پیش خودمان به وجود آوردیم، زیرا در جنگ علیه شوروی سابق از آنها استفاده می‌کردیم. وی افزود، ما القاعده را به وجود آوردیم، زیرا نمی‌خواستیم شوروی سابق بر آسیای مرکزی چیره شود و ریگان رئیس‌جمهور وقت آمریکا با مشارکت کنگره به زعامت دموکرات‌ها از طرح ایجاد القاعده جهت مقابله با اتحاد جماهیر شوروی استقبال کرد." خانم هیلاری کلینتون می گوید : "ناتوانی در کمک کافی به شورشیان سوری باعث بوجود آمدن داعش شد. هسته اصلی داعش در سوریه و عراق توسط نیروهای بعثی صدام حسین ، کمک اسراییل و حمایت مالی برخی کشورهای عربی شکل گرفت. بخشی از نیروهای شورشی سوری به طرح دولت اسلامی داعش پرداختند.در خصوص تحولات سوریه و عراق اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی امریکا فاش کرده بود که "سازمان‌های اطلاعاتی امریکا، انگلیس و رژیم اسرائیل در شکل گیری گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام «داعش» نقش داشتند و در عملیاتی با نام "لانه زنبور " گروه داعش را تشکیل دادند . گروه داعش برای حمایت از اسرائیل تشکیل شده و هدف عملیات "لانه زنبور" تشکیل گروهی با شعارهای اسلامی است که تندروها را از سراسر جهان جذب کند و بر اساس اندیشه های تکفیری، سلاح خود را به سوی کشورهای مخالف موجودیت اسرائیل نشانه بگیرد . "

در چنین فضایی رسانه های افراطی دینی که عمدتا در اینترنت حضور دارند ، پیام گروههای تروریستی را به سریع ترین وسیله انتقال پیام رسانیده اند. اینترنت موقعیت منحصر بفردی ایجاد می کند تا دانشجویان دینی ، مبلغان وهابی و داوطلبان نظامی یک شبه تبدیل به روزنامه نگار شوند. اینترنت وسیله ای خطرناک در دست افراطیون دینی است. اینترنت برای افراطیون مذهبی خود تروریسم است و در جایی که خلاء قانونی بویژه در عرصه اینترنت وجود دارد ، نوشته های اینترنتی افراطیون برای ایجاد نفرت علیه دیگران ، پخش سیستماتیک دروغ و شایعه وشستشویی فکری جوانان بکار می رود.

روزنامه نگاری مدرن مبتنی بر نقد ، روشنگری ، اطلاع رسانی و مواجه با مخاطب است . رسانه های اینترنتی مونولوگ هستند و مواجه ای با جامعه واقعی ندارند. آنها پیام و دیدگاه و اخبار و اطلاعات دروغین خود را منتشر می کنند و پاسخگویی اظهارات خود نیستند. در بسیاری موارد مشخص نیست این رسانه های افراطی از کجا فعالیت می کنند. در موارد دیگر رسانه های افراطی نظرات و دیدگاه واقعی مخاطبان خود را منعکس نمی کنند و درگیر با گروهها و اقشار مختلف جامعه نیستند. دولت در اینترنت برای افراطیون مذهبی غایب است. افراطیون نیازی به جامعه واقعی ندارند. آنها به تعبیر خودشان امت اسلامی را در اینترنت تشکیل داده اند و جامعه مجازی برای آنها واقعی تر از واقعیت است. برای افراطیون واقعیت به اندازه ایدئولوژِی اهمیت ندارد. در روزنامه نگاری و فعالیت رسانه ای آزاد ، واقع گرایی و بیان واقعیات در صدر مسوولیت روزنامه نگاران قرار دارد ولی افراطیون واقعیت را به کناری گذاشته و به دنبال حقیقت خویش هستند. آنها اگر واقعیتی خلاف ایدئولوژی و حقیقت ذهنی شان باشد ، کناری می زنند. اشکال مختلف اعمال تروریستی که گروههای افرط گرایی دینی مسلمان انجام می دهند ، یک بیان و یک نوع وسیله ارتباطی می باشد. عمل تروریستی و یا قتل عام به تعبیر الکس اشمیت ، برای اثبات موجودیت گروه بکار می رود. قتل عامهای گسترده گروههای افراطی مسلمان علاوه بر این که برای ایجاد وحشت است ، تبلیغ و وسیله ارتباطی می باشد.

IMG_1716

بسمه تعالی

سخنرانی محمد ابراهیم طاهریان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کرواسی

اسلام در رسانه ها؛ اسلام دین صلح

کلمه ،خطرناک ترین سلاح ، موثرترین مرهم و آرامش ، کارآترین نگهبان و انتقال دهنده دانش است. کلمه قویتر از تصویر است ،هرچند که می گویند یک تصویر بیش از 1000 کلمه گویا ست. همچنین یک تصویر را ، مردم به گونه های مختلفی تفسیر می کنند.

رسانه ها از کلمه و تصویر، در مطالب خود بسته به میزان تخصص ، سلایق ، و در نهایت براساس اصول و پایبندی اخلاقی استفاده می کنند. امروزه این واقعیت مطرح است که شاهد گزارشهای گوناگون از یک واقعه مشترک هستیم . بنابر این اصول و پایبندی اخلاقی ، قویترین سنگر دفاع در مقابل اطلاع رسانی غلط است.

از اسلام، ذهنیت ها و برداشت های مختلفی به عنوان فرهنگ زندگی ، نظم سیاسی ، یا متقابلا به عنوان میهمان ناخوانده و غیرقابل درک ، ارائه می شود. یا اینکه به عنوان تهدید، مورد تهاجم آنهایی قرار گرفته که می خواهند از این سردرگمی استفاده کرده تا موجب تشویش و نگرانی عمومی بشوند.

اسلام به اندازه قابل ملاحظه ای سوء تفاهم با ادیان الهی را حل نموده است ، گفتگوی بین ادیان نتیجه بخش بوده است ، مردم از دیدگاه دینی به حقیقت احترام می گذارند اما چگونه می توان خارج از این چارچوب حقیقت را تشریح نمود. در میان مردم این ضرب المثل مطرح است « نگاه نکن چه کسی می گوید ، نگاه کن چه چیزی گفته می شود ،."» این ضرب المثل هم برای رسانه ها حکم می کند. وقتیکه یک خبر را در ویب سایت های گوناگون دنبال می کنید این ذهنیت ایجاد می شد که صحبت از یک خبر مشترک نیست.امروزه با تعداد کمی خبرگزاری مستقل مواجه هستیم زیرا توانایی باقیماندن را ندارند و سریع محو می شوند.اسلام ورسانه ها در بعد جهانی یک سخن غم انگیز است. از این بابت غم انگیز است که امروزه بسیاری مسائل را به اسلام پیوند زده اند اگر در تیتر و عنوان مقاله ای صحبت از اسلام می شود مطمئنا صحبت از معرفی اسلام نیست. حتی بسیاری از مولفین برجسته برای انتخاب عنوان اثر خود با نشان دادن یک زن مسلمان نقاب دار که فقط چشمان اش مشاهده می شود قصد دارند این را نشان دهند که اسلام به هیچ وجه در برگیرنده « جهان پیشرفته و مردمی » نیست و به همین ترتیب مسلمانان هم در این چارچوب قرار دارند. مشخصا می خواهم این بیان کلمات« تروریست اسلامی » را « جهادگرایان» « حمله مسلمانان» را محکوم کنم. زیرا که این کلمات را برای دیگر ادیان علیرغم اینکه در چه ماجراهای خونینی مرتبط بوده اند یا حتی در چه جنایت ضدبشری مشارکت داشتند از این کلمات مصون ماندند.

وقتیکه حقیقت را بیان میکنیم که اسلام دین صلح است آنرا به عنوان یک سخن شعاری و بی محتوی بشمار می آورند.زیرا که افرادی که مسلمان نیستند ولی به نام دین جنایت می کنند آنرا بی ارزش و نقض کردند.زیرا داشتن نام اسلامی به معنی مسلمان بودن نیست.

در این اواخر ، وقایع وحشتناکی در جهان اسلام بوقوع می پیوندد. بنابر این منطقی است که عنوان این سمپوزیوم اسلام و رسانه هاست. بازگشت افراط گرایی و رشد آن و تروریسم، پدیده و معضلی است که هنوز شناسنامه آن یافته نشده است اما جهان با این چالش مدت زیادی باید دست و پنجه نرم کند.

دوباره شاهد استاندارد های دوگانه نسبت به قربانیان هستیم در مواردی در جهان، قربانیان جنایت را نشان نمی دهند، زیرا می گویند برای آنها احترام قائل هستیم ولی در جای دیگر قربانیان جنایت را با بی احترامی نشان می دهند تا بگویند این اقدام ددمنشانه از سوی مسلمانان صورت گرفته است .در حالیکه هدف و انگیزه این جنایتکاران، برهم زدن صلح جهانی و ایجاد ناامنی است.

می خواهم اعلام نمائیم ،رهبر ج. ا. ایران طی نامه سرگشاده ای خطاب به جوانان اروپایی و آمریکایی از آنها دعوت نمودکه با اسلام از طریق منابع صحیح همچون قرآن مجید و حضرت محمد ص آشنا شوند، تا قربانی و طعمه برخی افراد نشوند.

همانند همه جا در مبحث خبرنگاری برخی افراد وجود دارند که به این نحو عمل می کنند یعنی به سفارش و منافع گروههای خاصی عمل می کنند. زبان ، انتخاب کلمات و نحوه استفاده و بهره برداری از اطلاعات یا شایعه ها می تواند نتایج سخت و تحریف تاریخی رابه همراه بیاورد. اسلام می گوید : انسان مومن کسی است که مردم از دست و زبان وعمل ایشان در امنیت هستند. اسلام براستی دین صلح است.

IMG_1855

به نام خدا

سخنرانی سیدمجتبی اکرمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کرواسی

آقایان خانم ها سلام

انبیاء و صالحین در زندگی خود همواره از سوی صاحبان قدرت و ثروت با تبلیغات مسموم مواجه بوده اند. پیامبر گرامی اسلام را گاهی شاعر خواندند و گاهی دیوانه. اما آن چه توانست ایشان را در برابر آن همه تلاش موفق بنماید، ایمان به سنت الهی بود که خداوند از مومنان دستگیری می کند.

امروزه نیز حضور صاحبان ثروت و قدرت در راس رسانه های دنیا و مواجهه پیدا و پنهان ایشان با اسلام و دامن زدن به پروژه اسلام هراسی، مساله روشنی است که نیاز به دلیل ندارد. استفاده از مفاهیم مختلف و قلب واقعیت ها مثل مسلمان خواندن تروریست ها، ضد حقوق بشر دانستن احکام اسلام، توهین به مقدسات مسلمانان به بهانه آزادی بیان هر روزه در رسانه ها مطرح و تکرار می شود.

اگر چه رفتار ناپسند تروریست های که می توان ایجاد و گسترش ایشان را پروژه سرویسهای امنیتی دانست، به نام اسلام و مسلمانان، مهمترین بهانه امروز رسانه ها در نشان دادن رفتار خشن و به دور از اسلام ایشان و تکرار کلمه دولت اسلامی می باشد.

اگر چه چهره اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم در پس این انبوه گرد وغبار کماکان برای قلب ها و دل های پاک قابل تشخیص است، اما مومنین به اسلام در برابر این هجوم سراسری رسانه ای نمی توانند و نباید ساکت باشند.

به همین دلیل فهم موقعیت تاریخی حاضر و استفاده از ظرفیت های فراهم شده راهی را پیش روی هر مسلمان می گشاید که توجه به آن و پیگیری آن بسیار مهم است.

هر مسلمان بنابر فرموده قران « يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنوا قوا أَنفُسَكُم وَأَهليكُم نارًا تحریم 6» مکلف است تا خود را بر اساس قران کریم و سنت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بسازد و حرکت در مسیری که ایشان ترسیم نموده اند را در پیش بگیرد. اگر زندگی فردی هر انسان در هر جای دیگر فقط به خود او مربوط باشد، یک مسلمان باید بداند که در دوره ای که تلاش دارند تا چهره ای غلط از اسلام را نشان بدهند، زندگی فردی او نشان دهنده زندگی یک مسلمان می باشد. عشق و علاقه به پیامبر گرامی اسلام که در راه هدایت مردم زمان خود بسیار دچار رنج گردید، انگیزه مسلمانان را در تلاش برای اسلام دوچندان می کند.همچنین هر مسلمان بنابر فرموده قران « قُل إنَّما أَعِظُکُم بِواحِدَة أَن تَقُومُوا لِلّهِ مَثنی وَ فُردی سباء 46» در جهت قیام برای خدا در رفع تهمت ها و نشان دادن چهره اسلام ناب تلاش خواهد نمود.

استراتژی مهم وحدت امت اسلامی در تمام سالهای اخیر با توطئه های بیرونی و درونی آنچنان که باید در مسیر خود حرکت نکرده است. تلاش شده است تا امتی که مشترکات بسیار و اختلافاتی اندک دارد، به جای توجه به آن مشترکات انبوه، انگشت بر اختلافات گذارده و با تکیه بر جهالت و افراط برخی از مدعیان مسلمانی، دعواهای فرقه ای را دامن بزنند.

بدیهی است افراط گرایی و دامن زدن به اختلافات و تفرقه ها محکوم است. اگر اندک جاهلان و افراط گرایان با خواست عمومی و آگاهانه مسلمانان مواجه شوند، یا دست از رفتار غلط خود خواهند برداشت یا به کنج انزوا خواهند رفت.

با این دو اتفاق در حوزه فردی و اجتماعی مسلمانان، می توان امیدواربود .

امروزه هر مسلمان آگاه در سراسر دنیا خود صاحب رسانه است ومی تواند در ظرفیت های اندک خود دو کار بسیار مهم را انجام بدهد. معرفی اسلام و زندگی سراسر رحمت پیامبر اسلام صلی الله علیه و سلم در شبکه های اجتماعی

به عنوان نمونه در پس رویداد تروریستی در مجله شارلی دو گونه رفتار صورت پذیرفت. عده ای فقط حادثه تروریستی صورت پذیرفته را محکوم کردند و با مقتولین حادثه همدردی کردند، اما یک جنبش اجتماعی که توسط یک جوان مومن ایرانی آغاز شد، با من عاشق محمد هستم، هم نفرت خود را از تروریسم ابراز داشت، هم عشق خود را به پیامبر رحمت، تا هم ترور محکوم شده باشد هم توهین به مقدسات و سوء استفاده از آزادی بیان.

چنین رفتارهای صحیحی می تواند در همه موضوعات دیگر که منجر به اسلام هراسی شده اند، دنبال شوند.در کنار آن مطالبه از رهبران وعالمان جهان اسلام در توجه و پیگیری تحقق وحدت مسلمانان و پرهیز از ایجاد تفرقه به صورت جدی دنبال شود.

وقتی برای حل مشکلاتی مثل بحران خانواده تمام ادیان می توانند در کنار هم بنشینند و گفتگو نمایند چرا معتقدین به یک دین و کتاب و پیامبر آنچنان که باید در کنار هم نمی نشینند؟

در پایان مدل موفق مسلمانان در کرواسی در احترام و رعایت هم زمان قوانین و منافع ملی کشور کرواسی و احکام نورانی اسلام و همزیستی در کنار معتقدین به سایر ادیان، وظیفه مهمی را بر دوش مسلمانان و جامعه اسلامی کرواسی گذارده است تا در حضور خود در هر جایگاه به عنوان یک مسلمان توجه به موارد مهم مطرح شده در این مقاله را خواستار می باشم.

از سازمان دهندگان این همایش قدردانی می نمایم و یاد و خاطره همه مسلمانانی را که با تلاش ایشان اسلام 99 سال قبل به عنوان دین رسمی پذیرفته شد را گرامی می دارم.

بیانیه همایش بین المللی «اسلام و رسانه ها»

زاگرب، 25 آوریل 2015م.

مشیخت جامعه اسلامی کرواسی، موسسه علمی پژوهشی ابن سینا و دانشگاه زاگرب با هدف بررسی ابعاد مختلف پدیدارهای پیچیده مربوط به حضور اسلام در رسانه ها و نیز در رابطه با درک و فهم مسلمانها از رسانه، همایش بین المللی "اسلام و رسانه ها" را برگزار کردند. در این همایش 28 مقاله ارائه شده که نویسندگان آن سعی کردند پاسخ ها و دیدگاههای خود را نسبت به وضعیت کنونی در این خصوص تبیین نمایند. آنچه که مورد تاکید همایش قرار گرفت به شکل بیانیه زیر ارائه می گردد:با توجه به نقش اجتناب ناپذیر دین در زندگی شخصی و فعالیت های اجتماعی اکثر قریب به اتفاق مردم جهان، در برهه پیشرفت چشمگیر فن آوری اطلاعات ، شکی نیست که دین در فضای رسانه ای جهان جایگاه مهم و حضور وسیعی دارد. اما این حضور انبوه دین در رسانه با خطراتی همراه است که برخی از آن ها عبارت اند از عدم درک درست، ارائه تفاسیر نادرست و سو استفاده های مختلف، چه از طرف بنگاههای رسانه ای و چه از طرف کسانی که در راستای تحقق اهداف خود هم دین را و هم فضای رسانه ای را مورد سو استفاده قرار داده اند. البته در اینجا منظور از دین – دین اسلام می باشد. افراطی ترین نمونه های این نوع اقدامات، خشونتهایی است که به اصطلاح "به نام خدا" و برای "حفظ اسلام" روا داده می شود، در حالیکه این اقدامات آثار مهلکی را متوجه خود اسلام و مسلمانها می سازد. این وضعیت باعث تعمیق شکاف بین فرهنگها و تمدنها گردیده و برداشتهای منفی از اسلام را تقویت می کند. در موارد زیادی این برداشتهای منفی از اسلام آتش بیار پدیده اسلام هراسی بوده که به شکل اسلام ستیزی هم ظهور پیدا کرده است. و همه این مسایل مورد سو استفاده های سیاسی و حتی انتخاباتی قرار می گیرد.

برای جلوگیری و پیشگیری از این پدیده های منفی، ایجاد و تقویت پروسه هایی ضرورت دارد که شامل آموزش دادن به دست اندرکاران رسانه و آشنایی آنها با تعالیم اصیل دین اسلام و همچنین ارتقای سطح فرهنگ رسانه ای در بین خود مسلمانها و نیز تقویت فرهنگ گفتگوی درونی بین مسلمانها و گفتگوی مسلمانها با پیروان ادیان دیگر می باشد. در این رابطه لازم است بر گسترش افق های دید از طریق آشنایی متقابل، ترویج ارزشهای مشترک و ایجاد فضای اخلاقی و معنوی مناسبی بر مبنای ارزشهای انسانی مشترک، اصرار بورزیم. خود رسانه ها در این راستا می توانند نقش مهمی را ایفا نمایند، آنهم به نحوی که رویکرد واقع بینانه و حتی انتقادی هم داشته باشند ولی از هرنوع جنجال آفرینی بپرهیزند، چرا که همین جنجال آفرینی هاست که آتش بیار هراس های کاذب مختلف می باشد و به صلح و ثبات جهانی ضرر زیادی می رساند. البته، پیش شرط موفقیت این پروسه ها برخورد شفاف جوامع دینی با رسانه هاست و همچنین استقامت مصرانه آن ها در جلوگیری از گسترش تفاسیر انحرافی از دین.

 

 

•رسانه های بالکان

https://www.youtube.com/watch?v=4uM_5qCPsAQ

https://www.facebook.com/pages/Islam-media/1745171915709362?ref=hl

http://islamska-zajednica.hr/naslovnica/otvoren-22-medunarodni-simpozij-u-islamskom-centru-zagreb

http://zagreb.mfa.ir/index.aspx?siteid=123&fkeyid=&siteid=123&pageid=17276&newsview=338097

http://www.bir.ba/index.php/vijesti/region/item/1000-medunarodni-simpozij-islam-i-mediji-u-zagrebu

http://islamska-zajednica.hr/vijesti/simpozij-islam-i-mediji

http://ktabkbih.net/info.asp?id=55126

http://sandzakpress.net/o-medijskom-iskustvu-islamske-zajednice-na-medunarodnom-simpoziju-u-zagrebu/comment-page-1

http://www.rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=22142:zagreb-medunarodni-simpozij-islam-i-mediji&Itemid=457

http://mesihat.org/index.php?option=com_ezine&task=read&page=4&category=19&article=8847

http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=169500

http://islamska-zajednica.hr/naslovnica/otvoren-22-medunarodni-simpozij-u-islamskom-centru-zagreb

http://sanapress.info/?p=22798

  • رسانه های داخلی جمهوری اسلامی ایران

http://www.irna.ir/fa/News/81583344/

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940205000460

http://www.taghribnews.com/vdcgzy9qtak97u4.rpra.html

http://www.mehrnews.com/news/2563064/%D9%87%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D9%88-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%83%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D8%AF

http://www.iranbalkan.net/view-19420.html

http://mobile.tasnimnews.com/fa/%D8%AE%D8%A8%D8%B1/1394/02/07/723419