1همایش دو روزه دین و ملت در محل مرکز اسلامی زاگرب روزهای جمعه و شنبه 9 و 10 فروردین برگزار شد. در این همایش بیش از سی مقاله از واتیکان، ایران، اسلوونی، بوسنی و هرزگوین و کرواسی ارایه شد. همایش با همکاری مرکز اسلامی زاگرب، دانشکده فلسفه و علوم دینی زاگرب، موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا و آکادمی علوم اروپا برگزار می گردد.

ادامه مطلب...

1aهمایش دو روزه تاثیر تمدن اسلامی بر اروپا روزهای جمعه و شنبه مورخ 24 و 25 شهریور ماه در محل سالن اجتماعات مرکز اسلامی زاگرب برگزار شد . این برنامه علمی با مشارکت انجمن بوشنیاکهای زاگرب ، موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا و شهرداری زاگرب آغاز بکار کرد. در آغاز این برنامه که از ساعت 30/15 آغاز شد ، دکتر سعاد آلیچ طی سخنانی با تقدیر از حضور مردم در این برنامه به تشریح همایش امسال پرداخت. در ادامه صحبتهای وی دانیل بوچان ، دبیر همایش از تاثیر تمدن اسلامی بر اروپا در ابعاد مختلف سخن گفت و ضرورت برگزاری این نوع همایشها را تاکید بر سهم عظیم تمدن اسلامی در گشایش اروپا دانست.

ادامه مطلب...

1سمینار نیم روزه «نقش نهادهای دینی در حل مسایل اجتماعی» با مشارکت موسسه ابن سینا اداره امور اجتماعی ریاست جامعه اسلامی روز چهارشنبه مورخ 19 مارس 2017 در سالن کتابخانه غازی خسرو بیگ برگزار گردید. سمینار با تلاوت ایاتی از قرآن مجید توسط آقای احمدین بچیر اسپاهیچ حافظ کل قرآن شروع به کار کرد. در ادامه آقای حامد افندیج رئس اداره امور اجتماعی ریاست جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین ضمن تشکر و خوش آمد گویی، از موسسه ابن سینا بابت همکاری های ارزشمند اش با جامعه اسلامی در حوزه های علمی آموزشی و فرهنگی قدردانی نمود. وی در ادامه اشاره کرد که این سمینار مطابق برنامه های مصوب این اداره در سال 2017م. با هدف ایجاد آگاهی بیشتر و دانش افزایی در حوزه نقش و جایگاه نهادهای دینی و روحانیون در حل مسایل اجتماعی مردم برگزار می گردد. آقای افندیچ به برخی فعالیتهای این اداره در سال گذشته اشاره نمود و گفت: سر لوحه فعالیتهای ما این آیات کریمه است: «تعاونو علی البر و التقوی و لا تعاونو علی الاثم و العدوان»

ادامه مطلب...


1

بیست و چهارمین همایش سالیانه بین المللی مشیخت اسلامی کرواسی با عنوان «علم و دین: 2000 سال همکاری و تضاد» روز پنجشنبه ساعت 18 افتتاح شد. همایش امسال که بیست و چهارمین همایش سالیانه مرکز اسلامی است با مشارکت موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا ، آکادمی هنر و علوم اروپا ، دانشکده الهیات کاتولیکی زاگرب و سه انجمن بین المللی پزشکی در خصوص باروری و لقاح مصنوعی برگزار شد. همچنین ریاست جمهوری کرواسی و شهرداری زاگرب حمایت خود از این همایش را اعلام کردند.

ادامه مطلب...

1همایش بین المللی نسخ خطی زبان فارسی در بالکان و اروپای مرکزی روزهای پنجم و ششم اسفند ماه (23 و 24فوریه 2017) توسط مرکز مطالعات ایران، بالکان و اروپای مرکزی در شهر صوفیه برگزار شد. در این همایش نزدیک به چهل پژوهشگر از کشورهای بلغارستان، مجارستان ، انگلستان ، اتریش ، ایران ، ترکیه ، جمهوری آذربایجان ، بوسنی و هرزگوین، صربستان و کرواسی شرکت کردند و آخرین مقالات و تحقیقات پژوهشگران و محققان در زمینه نسخ خطی فارسی، فرهنگ و تمدن مشترک میان ایران و کشورهای حوزه بالکان ارائه شد.

ادامه مطلب...

1همایش بین المللی «اخلاق کجا رفت؟» روز شنبه و یکشنبه 21 و 22 ماه می در مرکز اسلامی زاگرب و دانشکده فلسفه زاگرب برگزار شد. برگزاری این همایش با همکاری مجلس ملی بوشنیاکهای زاگرب ، مجلس اسلامی زاگرب ، دانشکده فلسفه زاگرب و موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا صورت گرفت.
در مراسم افتتاحیه این همایش جواد یوگونچیچ، نماینده بوشنیاک در شورای اقلیتهای دینی کرواسی گفت : هدف از برگزاری این همایش پاسخ و دیالوگ در باره یکی از بزرگترین بحرانهای معاصر یعنی مساله بی اخلاقی است. وی افزود : بی اخلاقی معاصر شامل دنیای اقتصاد و سیاست نمی شود. بی اخلاقی در نهادهای دینی و فرهنگی و رسانه ها رسوخ پیدا کرده و این مسئولیت انسانی ما است که در پی شناسایی و مقابله با بی اخلاقی باشیم و پیش از همه از خود شروع کنیم.

ادامه مطلب...

1روز شنبه مورخ دوم آبان ماه همایش علمی دو روزه با عنوان «اعتدال و میانه روی در اندیشه و سیاست » در سالن هتل آدا موستار (بلاگای) توسط موسسه علمی پژوهشی ابن سینا و سازمان فرهنگی فاطما برگزار شد.
در این همایش ابتدا سرکار خانم دکتر کنلا زوکو رئیس سازمان فاطما ضمن خوشامدگویی به بیان اهمیت برگزاری این همایش در شرایط کنونی که افراط گرایی مبدل به یکی از چالش های جدی جهان اسلام و حتی نظام بین الملل شده است پرداخت.

ادامه مطلب...

IMG_1572همایش بین المللی «اسلام و رسانه ها» عصر روز پنجشنبه مورخ سوم اردیبهشت ماه 1394 در مرکز اسلامی زاگرب آغاز به کار کرد و عصر روز شنبه مورخ پنجم اردیبهشت ماه با صدور یک بیانیه نهایی به کار خود پایان داد. این همایش به ابتکار مشیخت اسلامی کرواسی، موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا سارایوو و دانشگاه زاگرب و با حضور گسترده اساتید، سفرا، نخبگان و پژوهشگران کشورهای اسلامی و غربی برگزار می شود. در ابتدای این مراسم آقای حافظ عزیز علیلی به تلاوت آیاتی از قرآن کریم پرداخت. سپس مجری برنامه با تشکر از حضار، به بیان علت برگزاری این همایش پرداخت و از حضور سفرا، اساتید و نخبگان کشورهای اسلامی و غربی تشکر و قدردانی کردند.

ادامه مطلب...

IMG_1129همایش نقش دین و قومیت در هویت مردم بالکان روزهای جمعه و شنبه 15 و 16 اسفندماه در محل سالن اجتماعات مرکز اسلامی زاگرب برگزار شد. در مراسم افتتاحیه این مراسم تعدادی از مقامهای کرواسی مانند شهردار زاگرب آقای میلان باندیچ ، از مقامهای کلیسای کاتولیک ، شفکو عمرباشیچ مفتی سابق زاگرب ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در زاگرب آقای طاهریان و روشنفکران و روحانیون و اقشار مختلف دیگر حضور داشتند.

ادامه مطلب...

1همایش یک روزه بین المللی جهان عاری از خشونت و افراطی گری در سارایوو در تاریخ 19 آذرماه با حضور سخنرانانی از ایران ، صربستان ، کرواسی و بوسنی و هرزگوین به کار خود پایان داد. در این همایش که به ابتکار رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا و با حمایت شهرداری شهر سارایوو ، گروه روشنفکران 99 ، انستیتو بوشنیاک، مرکز مطالعات حقوق بشر دانشگاه سارایوو و انجمن دوستی بوسنی و ایران صورت گرفت ، سخنرانان از افزایش خشونت و افراطی گری در سطح منطقه ای و بین المللی ابراز نگرانی کردند. همایش با حضور اقشار مختلف مردم سارایوو در محل برگزاری آن در انستیتو بوشنیاک همراه بود.

ادامه مطلب...

صفحه1 از2